Congratulations VFS Digital Design Class 29

Congratulations to Digital Design class 29! On December 18th, we held our graduation ceremony and Awards Show for class 29. Red Borrowman, Program Manager, oversaw the ceremony and introduced each speaker. Louise Lee, Head of Department, delivered the keynote speech, and Nida Fatima, Motion Design Instructor, offered one last lesson as the elected instructor speaker. Henry Chu and Scot Kroon were the elected student speakers who represented the graduating class.

To showcase a selection of their amazing work, we also held an Awards Show. We would like to thank Anne Forkutza, Cherie Korol, Joe T, Denis Suhopoljac, and Jon Busby for presenting the Graduate Project award nominees. The faculty, staff, and students would also like to thank all the family and friends who attended this event. The following is a list of the nominees and winners of their respective categories.

Best Communication Design

the project which most effectively fulfills the brief while demonstrating sophisticated messaging, conceptual and aesthetic ability

Presenters: Vida Jurcic & Dougal Muir

Chubby Bunny – Kelsie Butterworth
Undergarments – Martina Ferreira (winner)
Natura – Breanne Jansen
Forkin’ Treats – Bryan Lazatin

 

Best Motion Design

the project which most effectively fulfills the brief while demonstrating the ability to convey a clear and compelling message, powerful visuals complimented with strong auditory experience

Presenters: Nida Fatima & Danny Chan

Live What You Believe – Breanne Jansen (winner)
Till We Have Faces- Breanne Jansen
Forkin’ Treats – Bryan Lazatin
War of Zombies- Brenda Ortiz
Crankworx Broadcast Motion – Andrew Santos

 

Excellence in Instruction

instructor(s) who demonstrates excellence in instruction and exemplifies passion, innovation, experience and results in their teaching methods

Presenters: Brenda Ortiz & Breanne Jansen

Gerard Barcelon
Matt Coady
Nida Fatima (winner)
Vida Jurcic
Dougal Muir

 

Best Interactive Design

the project, which most effectively fulfills the brief while demonstrating strong technical abilities in working with the necessary tools to create the operational aspects of the project. This can include but is not limited to Information Architecture, Interface / GUI design, and development

Presenters: Gerard Barcelon & Stephanie Wu

Kinform – Henry Chu (winner)
Shuttle – Juhi Jaferii
Marvel Contest – Kelsie Butterworth
Joms – Denise Salvador

 

Best Course

This is awarded to the instructor whom the students felt prepared and delivered the best course in the program.

Presenters: Juhi Jaferii & Kevin Ling

JQuery & JavaScript – Matt Coady
Dynamics and Mograph in Cinema 4D – Nida Fatima
Motion Title Sequence – Nida Fatima
Packaging – Vida Jurcic (winner)
Brands & Identities – Dougal Muir

 

Best Team Project

the project, which most effectively fulfills the brief by making synergistic use of the talents of the team members

Presenters: Louise Lee & Nida Fatima

Big Idea – Team 204 for VEVA

Sebastian Astaiza, Deborah Casper, Sean Dimitrie, Scot Kroon, Maya Rahayel (winner)

DD Slam – Team Shape Shifters with “Tetrisutra”
Sebastian Astaiza, Da Eun Jeong, Kelsie Butterworth

DD Slam – Team Surface Scratchers with “Iced Out”
Maya Rahayel, Juhi Jaferii, Andrew Santos, Alex Bishop

DD Slam – Team Edge Blenders with “House of Magic”
Breanne Jansen, Jamie Moon, Brenda Ortiz

 

Best Designer In A Supporting Role

the student who throughout the year, in all instances, on all teams, actively contributed to the team and class environment, while consistently delivering a high quality of work

Presenters: Martina Ferreira & Henry Chu

Sebastian Astaiza
Kelsie Butterworth (winner)
Scot Kroon
Brenda Ortiz
Andrew Santos

 

Best Technical Motion Design

the project which most effectively fulfills the brief while demonstrating strong technical abilities in 2D, animation, 3D, and compositing

Presenters: Danny Chan & Grigor Cheitanov

Chunckie’s Diner – Kelsie Butterworth
Live What You Believe – Breanne Jansen
D-Tour – Scot Kroon (winner)
Eau – Brenda Ortiz

 

Faculty Rockstar

award selected by the students and presented to the staff member they felt provided a high level of awesomeness or support to their year at VFS

Presenters: Andrew Santos and Lisa He

Red Borrowman
Danny Chan
Grigor Cheitanov (winner)

 

Best Technical Achievement

Presenters: Matt Coady & Nida Fatima

Chunckie’s Diner – Kelsie Butterworth
Kinform – Henry Chu
OnPoint – Lisa He (winner)
Shuttle – Juhi Jaferii
D-Tour – Scot Kroon
SQRL – Kevin Ling

 

Best User Experience

the project which most effectively fulfills the brief while demonstrating a deep understanding of desires, system and core motivations necessary to achieve the goals of the target audience

Presenters: Louise Lee & Dougal Muir
Kinform – Henry Chu
OnPoint – Lisa He
Shuttle – Juhi Jaferii (winner)
SQRL – Kevin Ling

 

Best Graduate Project

This project is a reflection of a student’s commitment to the purpose, idea, and execution of the process. It is a project that reflects the vision and teaching of VFS as an institution, while recognizing truly exceptional professional level work.

Presenters: Louise Lee & Miles Nurse

Chunckie’s Diner – Kelsie Butterworth
Kinform – Henry Chu
OnPoint – Lisa He
Shuttle – Juhi Jaferii (winner)
Live What You Believe – Breanne Jansen
Crankworx Broadcast Package – Andrew Santos

 

Best Portfolio

This award represents the entire body of work produced by a student over the year.

Presenters: Louise Lee & Miles Nurse

Sebastian Astaiza
Kelsie Butterworth
Henry Chu
Lisa He
Juhi Jaferii
Breanne Jansen (winner)
Bryan Lazatin

 

DD29, we’re all proud of what you have achieved and look forward to see what you do next.

Recruiters and Prospective Employers:

You can find a complete list of student portfolios here

 

Leave Comments